تاریخچه

ریز سامانه های سبز آینده (رسا)

خوشا صانع ریز نقش خرد که جهل سیه را به سبزی کشد


مقوله تولید و ساخت ادوات نیمه هادی سالهاست که در کشور ما مطرح و آرزوی متخصصین و سیاست گذران کشور است. متاسفانه تاکنون این مهم در کشور ما به جایگاهی که شایسته آن است نرسیده است. ظهورفناوری MEMS  در سالهای اخیر افق جدیدی را فرا روی صنعت گران و محققان قرارداد. این فناوری با وجود شباهتهای زیاد به صنایع نیمه هادی، از نظر پیچیدگی تکنولوژی  بسیار ساده تر ولی پر منفعت تر از فناوری نیمه هادی ها است. این دو فناوری در درجه ای از اهمیت قراردارندکه در نقشه جامع علمی کشور، در اولویت الف قرار گرفته اند. براین اساس موسسان شرکت رسا تلاش خود را در راستای اعتلا و توسعه این صنعت در کشور متمرکز نموده اند.

شرکت”رسا”سال۱۳۸۴ فعالیت خود رادر قالب گروه میکرو مکانیزم ها دردانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه  صنعتی امیر کبیر آغاز نمود.سپس در سال ۱۳۸۷ با نام “گروه ریز فناوری “در  پژوهشکده فناوری های نو دانشگاه صنعتی  امیرکبیر به کار خود ادامه داد.  تمرکز فعالیت های مجموعه در این زمان بر روی ساخت تجهیزات MEMS و ایجاد یک آزمایشگاه ریز فناوری بود. در این سالها مجموعه در داخل دانشگاه با نام ” مرکز تحقیقات MEMS ” شناخته می شد.

در سال ۱۳۹۰ ” شرکت سامانه تجهیز دانش ” از این مجموعه جدا گردید و فعالیت خود را با تمرکز بر روی ساخت تجهیزات آزمایشگاهی MEMS ادامه داد. با جذب یکی از اساتید ایرانی برجسته این حوزه در کشورآمریکا وتاسیس آزمایشگاه ریز فناوری, در سال ۱۳۹۱ مجموعه نام خود را به ” مرکز ریز فناوری” تغییر داد و بطور متمرکز به روی ۵ حوزه زیر فعالیت نمود :

  1. توسعه مواد شیمیایی پیشرفته
  2. طراحی و ساخت سنسورهایMEMS
  3. توسعه و ساخت فرایندهای MEMS
  4. پرینت سه بعدی مواد غیر متعارف
  5. ارائه سرویس ساخت MEMS  و میکرو فلوئیدیک به متقاضی

مرکز ریز فناوری در بهمن ماه ۱۳۹۴ با تغییر نام به “شرکت ریز سامانه های سبز آینده (رسا)’ با مشارکت دانشگاه صنعتی امیرکبیر و پژوهشکده  فناوری های نو و چند نفر از اعضاء هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و خبرگان صنعت رسماً کار خود را آغاز نمود.

همگام با شتاب گرفتن فعالیت های تجاری و دانش بنیان، شرکت رسا در مدت کوتاه فعالیت خود توانسته است با سازمانهای چون ایران خودرو، مپنا، معاونت علمی ریاست جمهوری و مرکز تحقیقات جهاد دانشگاهی  به عنوان شرکای اصلی و همچنین با آزمایشگاه های CNRS در فرانسه ، Fraunhofer در  آلمان  و دانشگاه DGIST در کره جنوبی همکاری های خدماتی، فروش محصول و پروژه های تحقیقاتی مشترک داشته باشد.


رشد
همدلی
تفکر
تخیل