میکروچیپ جهت شناسایی و هویت گذاری

شناسایی انفرادی، مبنای اصلی هر فعالیت در صنعت دامپروری و بویژه اصلاح نژاد دام است. زیرا موفقیت هر برنامه اصلاح نژادی منوط به جمع آوری و ثبت دقیق اطلاعات عملکردی و سپس تصمیم به حذف یا انتخاب دامها بر اساس شاخص های مورد نظر به نژادگر می باشد.

با توجه به راه اندازی سامانه ملی هویت گذاری دام در مرکز اصلاح نژاد دام کشور به عنوان پنجره واحد تمامی نهادهایی که شناسایی انفرادی دام ملاک عمل آنها خواهد بود، صدور بخشنامه هایی مبنی بر اجبار هویت گذاری دام و تلقی دام بدون هویت به عنوان دام قاچاق، لزوم دسترسی به  ابزارهای دقیق، مطمئن و ارزان شناسایی دام کاملا محسوس می باشد. در این میان، دقیقترین ابزار ریزتراشه های مبتنی بر تکنولوژی RFID است که تاکنون از خارج از کشور وارد شده و بدلیل گران بودن تنها برای هویت گذاری اسب  و تا حدودی حیوانات خانگی (سگ و گربه) استفاده می شده  است.

امروزه ضرورت شناسایی خودکار عناصر و جمع آوری داده مرتبط به آنان بدون نیاز به دخالت انسان جهت ورود اطلاعات در بسیاری از عرصه های صنعتی ، علمی ، خدماتی و اجتماعی احساس می شود . در پاسخ به این نیاز تاکنون فناوری های متعددی طراحی و پیاده سازی شده است . به مجموعه ای از  فناوری ها که از آنان برای شناسایی اشیاء ، انسان و حیوانات توسط ماشین استفاده می گردد، شناسایی خودکار و یا به اختصار Auto ID  گفته می شود .  هدف اکثر سیستم های شناسایی خودکار ، افزایش کارآیی، کاهش خطاء ورود اطلاعات  و آزاد سازی زمان کارکنان برای انجام کارهای مهمتر نظیر سرویس دهی بهتر به مشتریان است. با هویت گذاری تزریقی دامها، امکان پیاده سازی بحثهای اتوماسیون دامی در میزان مصرف خوراک توسط دام، تشخیص اتوماتیک بیماریهای دام، سرشماری اتوماتیک، تغذیه دقیق دام و کاهش هزینه های دامداری و بسیاری موارد دیگر قابل اجرا خواهد بود که  شرکت رسا آمادگی خود برای انجام آن را اعلام می دارد.

کلمه RFID یا Radio Frequency Identification به معنی شناسایی از طریق امواج رادیویی است که در آن تبادل داده به‌وسیله برقراری اطلاعات به شکل بی سیم و بدون تماس بین یک Reader (قرائتگر، بازخوان یا تگخوان) و یک Tag (برچسب، شناسه یا تگ) که به کالا، شی، کارت و… متصل ‌است، می‌باشد. فناوری RFID یکی از روش‌های نسبتا نوین شناسایی خودکار و جمع‌آوری الکترونیکی داده‌هاست که طی آن تجهیزات خواه سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری قادر به خواندن و تشخیص داده‌ها بدون دخالت نیروی انسانی هستند که بارکدها، کدهای دو بعدی، سیستم‌های انگشت نگاری و سیستم شناسایی با استفاده از قرنیه چشم و صدا نیز از جمله این راهکارها می‌باشند. بطور کلی فناوری RFID از تجهیزات ذیل جهت خود استفاده می‌کند: تگ یا شناسه، تگخوان، آنتن، نرم‌افزار مدیریت اطلاعات.

معرفی و تشریح کاربرد

میکروچیپ تزریقی RFID که باعنوان Animal RFID نیز شناخته می شود. دارای سایزهای مختلف هستند.

طبق ماده ۱۸ قانون نظام جامع دامپروری “وزارت جهاد کشاورزی موظف است به منظور مدیریت جامع، بهره برداری پایدار، تعادل نوع و تعداد دام با منابع خوراکی، جمع آوری اطلاعات، ارائه خدمات اصولی و زیربنایی، جلوگیری از قاچاق و کنترل جابجایی دام، نسبت به شناسایی، ثبت و شماره گذاری دام کشور اقدام نماید”. شناسایی انفرادی، مبنای اصلی هر فعالیت در صنعت دامپروری و بوِیژه اصلاح نژاد دام است. زیرا موفقیت هر برنامه اصلاح نژادی منوط به جمع آوری و ثبت دقیق اطلاعات عملکردی و سپس تصمیم به حذف یا انتخاب دامها بر اساس شاخص های مورد نظر به نژادگر می باشد. همه این فعالیتها تنها زمانی درست عمل خواهند کرد که این اطلاعات به نحوی صحیح به هر یک از افراد مورد نظر منتسب گردند.

تاکنون هویت گذاری بطور عمده بوسیله پلاکهای گوش یا گردن آویزهای کدگذاری انجام می گرفت. عیب این روش امکان خدشه دار شدن، ناخوانا شدن ، کنده شدن و از بدن دام جدا شدن پلاک است. همچنین نصب این پلاکها از نظر زیبایی برای بعضی از صاحبان دام، حیوانات خانگی، اسب و …. قابل قبول نیست و در مقابل آن مقاومت می کنند.

با استفاده از تراشه­ های تزریقی امکان تقلب، سوء استفاده و گم شدن پلاک­ها منتفی می­گردد. برای دام ­هایی مانند اسب، حیوانات خانگی و نژادهای مرغوب دامی که حفظ زیبایی در آنها  مسئله حائز اهمیتی می­باشد، قابل استفاده است. امکان جابجایی میکروچیپ های تزریقی (بخصوص با تمهیدات صورت گرفته از طرف شرکت ریزسامانه های سبز آینده(رسا) در ساخت گان های تزریق ضد تقلب) وجود ندارد و دامدار هنگام درخواست خسارت، نمی تواند با جابجا کردن چیپ برای دام دیگری خسارت بگیرد.

با میکروچیپ های تزریقی، امکان اتصال دام به سامانه نرم افزاری و اتوماسیون دامی رسا بوجود خواهد آمد. به این ترتیب کنترل Online مصرف نهاده، پرونده پزشکی دام و نظارت های پزشکی، سنجش مکان دام، تشخیص وزن، دمای بدن، پایش ظهور بعضی از بیماری ها، زمان جفت گیری، زمان زایمان و…. به صورت اتوماتیک فراهم می­گردد. 

جهت اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت با شماره ۶۶۴۸۹۳۰۰-۰۲۱ یا ۰۹۱۹۲۲۸۱۶۹۹ تماس حاصل نماید.