تری اتانول آمین Triethanolamine

تری‌اتانول‌آمین
خصوصیات
فرمول مولکولی C6H15NO3
جرم مولکولی ۱۴۹٫۱۹g mol−۱
چگالی ۱٫۱۲۴g mL−۱
چگالی دمای ذوب ۲۱٫۶۰ درجه
سلسیوس ۷۰٫۸۸ درجه فارنهایت;۲۹۴٫۷۵ کلوین
دمای جوش ۳۳۵ °C, 608.55 K, 636 °F
انحلال پذیری در آب          ۱۴۹ g L−۱ (at 20 °C)log P−۰٫۹۸۸

 

 

اتانول آمین (Ethanolamine) که ۲-آمینواتانول یا مونو اتانول آمین نیز نامیده می‌شود یک ترکیب شیمیایی آلی با فرمول HOCH2CH2NH2می‌باشد. این ترکیب اغلب با عبارات اختصاری ETA و MEA مشخص می‌شود. این مولکول متشکل از آمین نوع اول و الکل نوع اول بوده و مایعی بی رنگ و ویسکوز با بویی شبیه به آمونیاک است.

اتانول آمین‌ها دربردارنده‌ی یک گروه از آمینو الکل‌ها می‌باشند. همچنین یک دسته از آنتی هیستامینها اتانول آمین شناخته می‌شوند که از آن جمله می‌توان به کربینوکسامین، کلماستین، دیمن هیدرینات، دی‌فنیل هیدرامین و دوکسیل‌آمین اشاره کرد.

تری‌اتانول‌آمین ( Triethanolamine) با فرمول شیمیایی C6H15NO3 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۷۶۱۸ است. که جرم مولی آن ۱۴۹٫۱۸۸ g/mol می‌باشد.

تری اتانول آمین دارای یک بنیان آمین و سه بنیان الکل است.ماده ایست آلی و متعلق به گروه هیدروکربنهای اکسیژن دار و نیتروژن دار می باشد. مانند سایر آمین ها ،از آنجایی که یک جفت الکترون تنها روی نیتروژن است تری اتانول آمین نیز مانند یک باز ضعیف عمل می کند. تری اتانول آمین برای متعادل نمودن میزان PH در تهیه مواد آرایشی و بسیاری از محصولات مانند لوسیون پوست، ژل چشم، مرطوب کننده، شامپو و خمیر اصلاح کاربرد دارد.این ماده اثری بروی چشم ندارد ولی در اثر تماس با پوست سبب تحریک و آلرژِی در پوست می شود. تنفس آن سبب سرفه می شود و زمانیکه شدیدا حرارت داده شود می سوزد.
 
نام ماده (فارسی): تری اتانول آمین
نام ماده (انگلیسی): Triethanolamine
نام تجاری (فارسی): تی ئی ای
نام تجاری (انگلیسی): TEA
سایر اسامی: دالتوژن ، تری اتیلول آمین ، ترولامین
مواد مرتبط: MEA ، DEA
موارد مصرف: 
این ماده برای متعادل نمودن میزان PH در تهیه مواد آرایشی و بسیاری از محصولات مانند لوسیون پوست، ژل چشم، مرطوب کننده، شامپو و خمیر اصلاح کاربرد دارد. از جمله مصارف متداول TEA عامل کمپلکس ساز برای یون آلومینیوم در محلول ها است. همچنین تری اتانول آمین به عنوان یک افزودنی آلی به سیمان اضافه می شود.
 
خواص فیزیکی و شیمیایی: 
formula C6H15NO3
Molar mass 149.188 g/mol
Appearance Pale yellow liquid /hygroscopic
Density 1.126 g/cm3 /
Melting point 20.5 C، ۲۹۴ K، ۶۹ F /
Boiling point 335.4 C، ۶۰۹ K، ۶۳۶ F (208 C at 20 hPa)
Solubility in water
Miscible
Flash point 179 C
Autoignition temperature 325 C
Explosive limits 3.6 – 7.2%