پلی اتلین گلیکول Polyethylene glycol

                                                                      Polyethylene glycol
PEG Structural Formula V1.svg
نام آیوپاک poly(oxyethylene) {structure-based},
poly(ethylene oxide) {source-based}
شمارهٔ CAS ۲۵۳۲۲-۶۸-۳
فرمول شیمیایی C2nH4n+2On+1
جرم مولی ( گرم بر مول) متغیر
موارد مصرف یبوست
راه استعمال خوراکی
اشکال دارویی ساشه

 

پلی‌اتیلن گلیکول (Polyethylene glycol) : یک ترکیب  اتر با انواع استفاده‌های صنعتی و پزشکی است.

پلی اتیلن گلایکول ها(PEGs) پلیمرهای تراکمی اتیلن اکساید و آب با فرمول کلی OHn(OCH2CH2)H می باشد. این پلیمرها مهمترین نوع تجاری پلی اتر ها هستند. ترکیبات با جرم مولکولی پایین (تا ۷۰۰) مایعات بی رنگ، بی بو، ویسکوز با نقطه ذوب حدود C ˚۱۰ – (دی اتیلن گلایکول) بوده در حالیکه ترکیبات پلیمریزه شده با جرم مولکولی بیشتر از ۱۰۰۰ جامدات واکسی شکل با نقطه ذوب تا حدودC ˚۶۷ (برای ۱۸۰ =n) می باشند. PEG های با جرم مولکولی متفاوت دارای خواص فیزیکی (به عنوان مثال ویسکوزیته) متفاوت بوده و کاربردهای متنوعی دارند، در حالیکه خواص شیمیایی آنها تقریباً شبیه است.

عددی که اغلب اوقات در نام PEG ها وجود دارد، نشان دهنده متوسط جرم مولکولی آنها می باشد، به عنوان مثال PEG با ۹=n تقریبا دارای جرم مولکولی ۴۰۰بوده و باPEG 400 علامتگذاری می شود. اغلب  پلی اتیلن گلایکول ها شامل مولکولهای با جرم مولکولی متنوع می باشند به عبارت دیگرpolydisperse هستند.

کاربرد در پزشکی

پلی‌اتیلن گلیکول به عنوان ملین در درمان یبوست بکار میرود، همچنین قبل از اعمال جراحی روده و کولونوسکپی جهت پاک کردن روده استفاده میشود. قطره چشمی اتیلن گلیکول نیز کاربرد دارد. اخیراً اسپریهای ترمیمی و ضددردی با ترکیب پلی اتیلن گلیکول ساخته شده‌اند که موفقیت آمیز بوده است. پلی اتیلن گلایکل به عنوان حلال در محصولات دارویی تزریقی بکار می رود.در صنایع داروسازی به عنوان بایندر ،در تولید شامپو و کرم به عنوان مواد اولیه (روان کننده و با یندر)،در تهیه رنگهای محلول در آب و جوهر چاپ کاربرد دارد. همچنین در صنایع آبکاری به عنوان عامل مرطوب کننده  و…